Wpływ innowacji i trendów na logistykę wewnętrzną

Bycie liderem wymaga odkrywania i kształtowania trendów, inspirowania do niestandardowych działań, poszukiwania innowacji. Dotyczy to każdej dziedziny gospodarki, a także dziedziny życia. Podobnie jest w branży logistycznej- Ci, którzy będą o krok przed innymi i zaoferują wartość dodaną ponad świadczone usługi z pewnością wygrają na współczesnym, trudnym rynku logistyki kontraktowej.

Coraz częściej ten obszar logistyki wymaga nowego spojrzenia na procesy i rewizji dotychczasowych sposobów działania. Obecnie panujące trendy są często kontynuacją tych z poprzednich lat, ponieważ wdrożenie pewnych rozwiązań trwa. Jednak i w tym wypadku dzieje się to coraz szybciej, tak by dotrzymać tempa zmianom zachodzącym we współczesnym świecie.

Które innowacje stały się już trendami kształtującymi oblicze dzisiejszej logistyki wewnętrznej w Polsce? Przedstawiamy naszą subiektywną klasyfikację w tym temacie.

Nowe podejście do logistyki- kreowanie wartości dodanej
Obecna sytuacja rynkowa, gdzie oferta operatorów jest do siebie bardzo zbliżona, zaś konkurencja skupia się głównie na wysokościach stawek, wyróżnienie się staje się coraz trudniejsze. Dlatego tak ważne jest zaoferowanie wartości dodanej, która wpływa szczególnie na jakość usług. Przewaga konkurencyjna coraz częściej płynie z: doboru wachlarza serwisów, tak aby był on jak najbardziej optymalny, obsługi Klienta i współpracy z nim, a także sposobu budowania jego wartości (wedle koncepcji współtworzenia wartości). Co więcej czas jest coraz cenniejszym dobrem, dlatego rozwiązania kompleksowe zyskują na znaczeniu.

Outsourcing logistyczny
Koncepcja outsourcingu spopularyzowała się na przestrzeni ostatnich lat. Wyodrębnienie z przedsiębiorstwa zadań, które nie stanowią jego kluczowych kompetencji i integrują procesy biznesowe przedsiębiorstwa z dostawcami coraz częściej przechodzi w obsługę operatorów logistycznych. W ciągu ostatnich lat liczba tego typu firm wzrosła o 100%. Firmy chcą obniżać koszty stałe  i dlatego ten trend pozostanie rosnący.

Społecznie odpowiedzialna logistyka
Potrzeba utrzymania konkurencyjności idzie coraz częściej w parze z uczciwą i odpowiedzialną logistyką. Podejmowane działania przynoszą nie tylko zyski, ich zadaniem jest także dbanie o dobro społeczeństwa i środowiska oraz podnoszenie ich standardów. Objawia się to nie tylko w działaniach CSR przedsiębiorstw, ale także w sposobie prowadzenia ich polityki personalnej.

Polska rynkiem z rosnącymi wolumenami
Mimo zmian na arenie politycznej Polska, póki co, wciąż utrzymuje wysoki poziom atrakcyjności inwestycyjnej. Wpływa na to wysoka jakość świadczonych usług przy stosunkowo niskich kosztach pracy, położenie geograficznie, wewnętrzny rynek zbytu, oraz bliskość innych rynków w stosunku do miejsca produkcji. Nowe inwestycje nie są jedynym powodem tego wzrostu, stabilny i wysoki popyt wewnętrznym, a także wysoki kurs dolara także przyczyniają się do ciągłego zainteresowania zagranicznych inwestorów naszym krajem.

Digitalizacja usług logistycznych
Wszystko ulega obecnie digitalizacji: rośnie liczba kupujących przez internet, na święta wysyłamy więcej maili niż kartek pocztowych, poznajemy się przez internet. To samo dzieje się z branżą logistyczną, coraz więcej procesów jest przenoszonych „do chmury”, zaś big data i innowacje technologiczne mają wpływ na sposoby interreakcji z Klientami. Pozwala to na stosunkowo wysoki poziom akceptacji zmian, który potem ułatwia ich uruchomienie. Czas w logistyce odgrywa kluczową rolę, stąd każde usprawnienie w tej dziedzinie ma tak wielkie znaczenie.

Druk 3D
Technologia wzbudziła ogromne poruszenie w 2013 roku i coraz bardziej się rozwija. Pozwala ona produkować np. pojedyncze części zamienne. Biorąc pod uwagę serwisowanie wózków widłowych i innych części wyposażenia magazynów może być to bardzo przydatny element każdego magazynu. Poza tym ten rodzaj druku stwarza możliwość wyodrębnienia się nowego segmentu rynku i usług o wartości dodanej np. magazynów cyfrowych, redukował by koszty transportu i czas, tworząc produkty będące bliżej finalnego użytkownika.

Logistyka w chmurze
Mimo, że cloud computing zaczął funkcjonować od 2007 roku, to jego zastosowań w logistyce zaczęto poszukiwać dopiero 3 lata temu. Popularna dziś „chmura” pozwala na dostęp i wykorzystywanie danych oraz programów bez względu na miejsce pobytu. Logistyka charakteryzuje się złożonym podziałem pracy i dużą liczbę osób zaangażowanych w liczne procesy. Dzięki przeniesieniu panelu administracyjnego i komunikacyjnego do „chmury” redukowane są koszty i pomyłki, wszystkie dane znajduą się w jednym miejscu, zaś komunikacja jest ułatwiona.  Operatorzy i klienci mają dostęp do najaktualniejszych i co ważne- tych samych informacji.

Rozwój rynku e-commerce
Rozwój rynku e-commerce wymaga od usługodawców logistycznych szybszego i bardziej efektywnego działania, aby szybko przetworzyć małe, indywidualne zamówienia i dostarczyć je do finalnego odbiorcy. Wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym, odległość geograficzna klientów i  partnerów przestaje mieć  znaczenie, biznes jest  prowadzony non-stop. Dla operatorów logistycznych, którzy chcą posiadać w swojej ofercie obsługę tego segmentu rynku, jest on jednym z lepszych sposobów na wzrost przychodów.  Istnieje jednak pewien warunek: dostarczenie jak najlepszych rozwiązań informatycznych, ponieważ to one decydują o organizacji pracy oraz co za tym idzie- o kosztach obsługi. Coraz częściej sklepy internetowe korzystają z kompleksowych usług: składowania, pakowania i doręczenia do finalnego klienta.

Big Data
Big Data, czyli Wielkie Zbiory Danych stanowią przełom w zarządzaniu, ponieważ dane i ich analiza są sercem rozwoju firmy i poznawania klienta. Jest to coś więcej niż tylko wykorzystanie zebranych informacji. Rozmiary światowych danych nie były nigdy przedtem możliwe do poznania i osiągnięcia. Dzięki digitalizacji stało się to możliwe. Dane zbierane są i konwertowane do formy elektronicznej codziennie: sygnały GPS, dane w „chmurze”, profile społecznościowe, e-sklepy… wszystkie generują coraz większą ilość informacji, na bazie których można zrobić w zasadzie wszystko. Decyzje, oparte na tych danych, przynoszą lepsze rezultaty, można też je potem mierzyć i wyciągąć dalsze wnioski… Charakteryzują się one tylko trzema cechami: rozmiarem, szybkością i różnorodnością. Logistyka także zmienia się poprzez te obserwacje oparte na danych. Właściwe wykorzystanie Big Data oferuje ogromny potencjał do optymalizacji zdolności produkcyjnych, poprawy zadowolenia klientów, zmniejszenia ryzyka, czy tworzenia nowych modeli biznesowych.

Rozszerzona rzeczywistość
Zaciera się granica pomiędzy cyfrowym i fizycznym światem. Ta roztarta granica to właśnie rzeczywistość rozszerzona, która daje nowe perspektywy w planowaniu, realizacji procesów logistycznych i transportowych, gwarantuje nieprzerwany przepływ informacji. Magazyny wykorzystują inteligentne okulary Google połączone z komendami głosowymi dla  różnych zadań w ramach: wyboru produktu, jego pakowania, sortowania, czy montażu. Mogą one wyświetlać informacje o zadaniach, skanować kody kreskowe i pomagać w nawigacji. Pracownicy magazynowi są w stanie dostarczyć właściwych informacji we właściwym czasie i we właściwym miejscu. Zintegrowane w ten sposób procesy magazynowe przynoszą pozytywne rezultaty nie tylko  w postaci zaoszczędzonego czasu i dokładności wykonywanych zadań, ale także w satysfakcji pracowników.

Samosterujące pojazdy
Przełom w technologii czujników oraz obrazowania przeszkód zaowocował nową generacją samosterujących pojazdów. Najbardziej znanym przykładem jest samochód Google, na przestrzeni 7 lat miał tylko 11 wypadków i nigdy z własnej winy. Dla logistyki wewnętrznej to nic innego jak autonomiczne wózki widłowe, wózki unoszące, czy systemy taśmociągowe. Taka automatyzacja produkcji przyniesie z pewnością optymalizację wielu procesów magazynowych.

*
HUB logistics z uwagą śledzi wszystkie te trendy i aktywnie szuka ich zastosowań dla dostarczanych przez siebie usług. Ciągłe doskonalenie to jedna z naszych kluczowych wartości. Rozwijając się w zakresie obsługi logistycznej, optymalizacji łańcucha dystrybucyjnego i gospodarki magazynowej, jak również gospodarki odpadami, HUB działa w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, zaś najlepsze praktyki są zapisywane i wdrażane na wszystkich poziomach organizacji. Nasi pracownicy mają realny wpływ na funkcjonowanie firmy dzięki unikalnemu Programowi Inicjatywy Ciągłego Rozwoju. Z powodzeniem realizujemy koncepcję wspólnej kreacji wartości klienta, co jest widoczne zarówno w wynikach firmy jak i naszych klientów. Wysokiej jakości zaplecze techniczne i technologiczne pozwala nam dostarczać usługi na najwyższym poziomie.

Zapraszamy do kontaktu, porozmawiamy nie tylko o trendach i innowacjach, ale także o tym jak je wykorzystać i wdrożyć w Państwa firmie!

Strona WWW: http://www.hublogistics.pl
Kontakt mailowy: info.poland@hublogistics.pl

Źródła:
•    http://www.dhl.com/content/dam/downloads/g0/about_us/logistics_insights/dhl_logistics_trend_radar_2016.pdf
•    http://www.log24.pl/artykuly/trendy-w-logistyce-kontraktowej,3153
•    http://inwestycje.pl/logistyka_transport/Najwazniejsze-trendy-w-roku-2015-okiem-operatora-logistycznego;254902;0.html
•    http://www.log24.pl/artykuly/globalizacja-wyzwaniem-dla-logistyki,1862
•    http://www.log24.pl/artykuly/e-innowacje,4911
•    http://www.tsl-biznes.pl/online/tsl201211mru8c/files/tslbiznes_2012_11m.pdf
•    http://innpoland.pl/117145,samochod-google-bez-kierowcy-w-ciagu-72-miesiecy-mial-11-wypadkow-wszystkie-spowodowali-ludzie
•    Vargo, S. & Lusch, R. (2008), Service-dominant logic: continue the evolution, Journal of the Academy of Marketing Science 36(1)