Pięć powodów by wybrać system ERP dla firmy motoryzacyjnej

Według raportu opublikowanego w serwisie The Manufacturer, aż 80% przedsiębiorstw w branży wytwórczej oczekuje, że wdrożenie systemu ERP poprawi komunikację pomiędzy rozproszonymi jednostkami, a tym samym zwiększy możliwości produkcyjne. Spośród opisanych w raporcie firm aż 38% uznało, że wdrożenie ERP jest najważniejszym wyzwaniem inwestycyjnym na 2017 r. Dobrze dobrany, skuteczny system ERP jest szczególnie ważny w przedsiębiorstwach działających na niezwykle konkurencyjnym rynku motoryzacyjnym.

W firmach branży motoryzacyjnej duży nacisk kładzie się na zarządzanie wieloma, połączonymi procesami, jak produkcja, montaż, łańcuch dostaw itp. Jeden błąd na poszczególnym etapie, może być przyczyną awarii całego systemu. Jednakże posiadanie dobrej klasy, optymalnie dobranego i skutecznie wdrożonego oprogramowania klasy ERP wystarczy by skutecznie wspomagać zarządzanie tak złożoną drabiną procesów.

Przykładowo system Sage X3 jest wielozadaniową, rozbudowaną aplikacją, za pomocą której można skutecznie planować i zarządzać wszystkimi procesami – od produkcji, poprzez skuteczną sprzedaż, aż po rozbudowaną logistykę dostaw produktów, zapewniając terminowe dostarczania przesyłek. Program umożliwia staranne, dobrze zaplanowane zarządzania dostawami części samochodowych, przy zachowania skalowalności i pełnym dostosowaniu do potrzeb użytkownika.

Oto 5 najważniejszych powodów, dla których firmy motoryzacyjne decydują się na wdrażanie systemów ERP:

  1. Redukcja kosztów. System stoi na straży wysokiej jakości procesów zachodzących w firmie. Dzięki temu procesy produkcyjne nie muszą być spowalniane bądź wstrzymywana z powodu awarii, wadliwych partii bądź innych zdarzeń. Dodatkowo, system integruje w ramach jednego interfejsu wiele obsługiwanych procesów, co powoduje, że zarządzanie firmą jest efektywniejsze, szybsze i tańsze.
  2. Poprawa komunikacji w zespołach i między działami – większa produktywność. Dzięki temu, że pracownicy różnych działów mają dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, zachodzi znaczna poprawa efektywności ich pracy oraz oszczędność czasu.
  3. Wyższa jakość informacji. Zarządzanie informacjami finansowymi i innymi z punktu widzenia rentowności firmy jest kluczowe w nowoczesnej gospodarce. Korzystanie z systemu ERP daje możliwość dostępu do rozbudowanych, a jednocześnie czytelnych raportów i analiz. Szybki dostęp do kluczowych informacji umożliwia natychmiastowe reagowanie w chwilach kryzysowych lub w momentach, gdy warto wykorzystać pojawiające się szanse rynkowe.
  4. Zadowolenie klientów. Dla wielu motoryzacyjnych podstawowym celem wdrożenie systemów ERP jest przede wszystkim poprawa procesów zachodzących wewnątrz przedsiębiorstwa. Ale faktem jest, że skuteczne oprogramowanie ERP wpływa korzystnie także na relacje z konsumentami, usprawniając procesy w obszarze marketingu. ERP umożliwia dotarcie do szerszych grup klientów, skuteczne zarządzanie lejkami sprzedażowymi i docieranie z adekwatną ofertą do konkretnych, zainteresowanych nią klientów.
  5. Dostęp do danych w chmurze. Nowoczesne oprogramowanie ERP umożliwia bezpieczne przechowywanie i dostęp danych w chmurze. Dzięki temu użytkownicy mają do nich dostęp z każdego miejsca za pomocą urządzeń mobilnych, co jest szczególnie istotne w firmach związanych z sektorem motoryzacyjnym (np. przy zarządzaniu skomplikowanym łańcuchem dostaw).

Właśnie z tych powodów tak wiele firm na całym świecie wybiera rozwiązanie Sage X3 z rozwiązaniami skrojonymi na potrzeb firm sektora motoryzacyjnego. Przykładem może być firma Southern Silicones, niewielka firma pochodząca z południowego wschodu USA. Przedsiębiorstwo dostarcza komponenty do produkcji środków do pielęgnacji aut, a szybki rozwój spowodował zaistnienie potrzeby zakupu oprogramowania do zarządzania biznesem. Kierownictwo Southern Silicones zdecydowało się na system Sage X3, który spełniał wszystkie wymagania – szybkie wdrożenie, niskie koszty wejścia i niezwykłą elastyczność użytkowania. Pracownicy na co dzień mają dostęp do danych za pomocą każdego urządzenia mobilnego podłączonego do sieci.  Grant Morehead, prezes i dyrektor finansowy Southern Silicons powiedział: „Dzięki Sage X3 w chmurze możemy inwestować swój czas i zasoby w rozwijanie działalności. Nie musimy martwić się serwerami, bezpieczeństwem danych czy kopiami zapasowymi – od tego są eksperci.

Wybór optymalnego systemu ERP to duże wyzwanie i decyzja, do której trzeba podejść kompleksowo. Dokonując go warto kompleksowo przeanalizować wszelkie korzyści i wyzwania stojące przed kierownictwem w momencie podejmowania tej strategicznej decyzji.